Hoi! In deze video met uitleg voor bedrijfseconomie gaan we het hebben over twee benaderingswijzen van ondernemerschap, namelijk causation en effectuation. Veel succes met leren!
3. Causation en effectuation




Hoi! In deze video met uitleg voor bedrijfseconomie gaan we het hebben over twee benaderingswijzen van ondernemerschap, namelijk causation en effectuation. Veel succes met leren!
Samenvatting voor bedrijfseconomie - Causation en effectuation
Uiteraard is het niet zo zwart-wit, maar je zou kunnen zeggen dat er twee manieren zijn om ondernemen aan te pakken. Eigenlijk is dit erg vergelijkbaar met heel veel dingen in het leven. Je hebt mensen die een duidelijk doel hebben en de weg daarheen haarfijn uitstippelen, en je hebt mensen die gewoon beginnen met wat ze hebben en gaandeweg hun doelen aanpassen op basis van hun bevindingen.
Dit is eigenlijk de kern van deze video: bij causation stellen we een duidelijk einddoel en gaan we op zoek naar de middelen die we daarvoor nodig hebben; bij effectuation gebruiken we de middelen die we hebben om gaandeweg onze mogelijke doelen te vinden. Denk aan voetbalcoaches. Sommige houden altijd vast aan een standaard systeem, bijvoorbeeld 4-3-3. Het doel is dan de opstelling, en daar gaan ze spelers bij zoeken die goed in dat systeem passen. Hier zouden we spreken van causation; er worden middelen gezocht om het doel te behalen.
Andersom zou een coach ook kunnen kijken naar de spelers die het heeft, en daar een systeem bij kunnen bedenken. Dan spreken we van effectuation; de aanwezige middelen worden gebruikt om mogelijke doelen te behalen. Of denk aan koken. Iemand die uitgaat van causation zou een recept kiezen, naar de supermarkt gaan om de ingrediënten te kopen, en vervolgens het gerecht bereiden. Iemand die uitgaat van effectuation zou kijken welke ingrediënten het in huis heeft, en daar een gerecht mee maken.
Oké, bij causation gaan we dus uit van planmatig en doelgericht denken en handelen. We schrijven een uitgebreid plan. We kijken daarbij goed wat de trends zijn van buiten het bedrijf en wat onze concurrenten doen. We schatten onze verwachte omzetten, kosten en winsten zorgvuldig in en stellen duidelijke doelen. We willen dus zo veel mogelijk onzekerheden vermijden. Bij het proces van causation zijn er drie fasen die we moeten kennen, waarbij we van groot naar klein gaan om bij ons uiteindelijke product uit te komen.
1. Eerst de marktdefinitie. Dit kan redelijk breed zijn. Bijvoorbeeld, je wilt je focussen op de kledingmarkt.
2. Vervolgens maak je dit wat specifieker, met marktsegmentatie. Hiermee deel je de markt op in segmenten waar je een groep potentiële afnemers met dezelfde kenmerken omschrijft. Bijvoorbeeld het marktsegment voor kinderkleding, waarbij je je gaat richten op jonge ouders.
3. Ten slotte ga je je positioneren op de markt. Hierbij ga je inspelen op de eigenschappen van de afnemers in jouw marktsegment, je gaat een bepaald imago opbouwen. Je zou je bijvoorbeeld kunnen positioneren als een betaalbaar kinderkleding merk. Jouw imago zou dan kunnen zijn dat de prijs niet zo hoog is, maar de kwaliteit wel om zo een bepaalde doelgroep te trekken.
Causation gaat dus heel erg over het planmatig en doelgericht dingen aanpakken, waarbij er gekeken wordt naar de bestaande manier van werken (kijken naar de huidige markt en concurrenten) en hoe je jezelf daarbij kunt positioneren. Je zet een duidelijk doel, en brengt in kaart welke middelen je nodig hebt om dat doel te bereiken.
Bij effectuation gaan we juist uit van ondernemend denken en handelen. Hierbij gebruiken we dus de middelen die we tot onze beschikking hebben om gaandeweg tot allerlei mogelijke doelen te komen. Hierbij zijn een aantal hippe ondernemers-termen die dit idee omschrijven. Laten we die even doornemen om een idee te krijgen.
Een groot verschil met causation dus. Wel zijn er bij effectuation, net als bij causation drie fases die we moeten kennen.
Goed, je kunt ondernemen dus op verschillende manieren aanpakken. Interessant om over na te denken hoe jij dit zou doen! En daarmee zijn we alweer aan het einde gekomen, tot de volgende keer.